cs

Hana Krupa

 portfolio

Portfolio je rozdělené podle témat, kterými se ve své tvorbě zabývám, některá jsou již uzavřená, některá jsou však ve mně stále živá a postupně je budu doplňovat dalšími obrazy. U každého tématu jste zváni do galerie obrazů, s podrobnými popisky. Pokud Vás některý obraz zaujme, neváhejte mě kontaktovat, obrazy jsou na prodej. 

Krajina ve mně, já v krajině

V sérii "Krajina ve mně, já v krajině" se zabývám vztahem sama sebe ke krajině, hledám obrazy, které do mě krajina propisuje a skrze tyto obrazy hledám své kořeny, svůj původ a svou přirozenost. Takový ten původ sahající až do dob, kdy jsme ještě žili v přímém napojení na přírodu, kdy krajina byla naším tělem, kdy jsme ji dokázali cítit a  ctít. V obrazech se záměrně prolínají dva úhly pohledu. Úhel pohledu člověka v krajině a pohled dovnitř do krajiny v člověku.


Hledači nové vize

Hledači nové vize

V sérii "Hledači vize" jsem reagovala na současné sebedestruktivní nastavení světa, ještě umocněného covidovou pandemií. Tehdy jsem namalovala sérii krajin s postavami, které symbolicky drží lepší vizi světa. Jako reakci na válečný útok Ruska na Ukrajinu jsem namalovala obraz "Válka není cesta", který se podařilo v online aukci vydražit a peníze poslat, jako podporu, jedné konkrétní rodině z Ukrajiny. 

Hejna a krajky

Hejna a krajky

Série nazvaná "Hejna" byla inspirovaná dokonalostí fenoménu špaččích hejn, ale i dalších shluků jiných forem, jako jsou létající rybky, mušky, listí, mraky a podobně. V této sérii jsem použila starý projektor k promítání krajky, peří, slunečnicových semínek a dalších vizuálně působivých a přesto univerzálně vypadajících tvarů. Projekce mi pomohla hrát si a s lehkostí hledat kompozici v obraze. Důležitým vizuálním prvkem, se kterým v této sérii pracuji, je určitá plochost promítnutých objektů zakomponovaných do iluzorního prostoru krajiny. Tato konfrontace vytváří v obraze příjemnou dynamiku a zároveň způsobuje čisté vizuální zjednodušení. 

Výběr obrazů z období 2015 - 2022

           Solitéry

Tyto obrazy jsou solitéry, každý z nich vznikl jako reakce na určitý podnět z mého osobního života. Přichází  impulzivně na periferii mé tvorby, ale dalo by se říct, že  postupem času se z nich stala kompaktní série.

práce z plenéru

Plenér

Naladit se na ticho, prostor bez myšlenek, na čistou radost z existence, neustálá přeměna forem, někdy rychlá, stane se před očima, někdy pomalá, že ji ani délkou lidského života nejde poměřit.

Naladit se a vnímat...Dívat se, čichat, hmatat, malovat. Malování v plenéru je pro mě o vylazení se na to, co maluji, malé zastavení v časoprostoru, absolutní koncentrace. Oslava čisté krásy. Každé to místo, jako by se do mě tím otisklo. Venku většinou maluji na menší formáty olejem nebo akvarelem. 

Místa, kde země promlouvá

Hranická propast

Kniha "Hranická propast" ze série "Místa, kde země promlouvá" vznikla jako spolupráce s Monikou Michaelovou, která dlouhé roky pracuje na obnově původních tradic a původního vztahu lidí ke krajině, ve které žijeme. Monika napsala příběh a já jej doplnila obrazem. Příběh Hranické propasti je první z příběhů, který se zrodil na poutích do míst, kde země promlouvá.